پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان tag:http://virtualinstitute.ir 2020-10-17T18:47:21+01:00 mihanblog.com شهادت امام جعفر صادق (ع) تسلیت باد 2018-07-08T09:30:03+01:00 2018-07-08T09:30:03+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/467 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان ]]> سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر 2018-05-24T07:58:35+01:00 2018-05-24T07:58:35+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/466 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان عملیات بیت‌المقدسعملیات بیت‌المقدس یا الی بیت‌المقدس (معنا: به سوی بیت‌المقدس) یکی از مهمترین و بزرگترین عملیات‌های نیروهای مسلح ایران که با تدبیر سرهنگ علی صیادشیرازی در اعزام اساتید دانشگاه فرماندهی و ستاد (دافوس) به منطقه عملیات و طرح‌ریزی عملیات و استفاده از تجارب آن‌ها و همچنین همکاری بیشتر ارتش و سپاه در جنگ ایران و عراق محسوب می‌شود. نیروهای ایرانی با توان ۱۳۰٬۰۰۰ رزمنده این عملیات در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» در م

عملیات بیت‌المقدس

عملیات بیت‌المقدس یا الی بیت‌المقدس (معنا: به سوی بیت‌المقدس) یکی از مهمترین و بزرگترین عملیات‌های نیروهای مسلح ایران که با تدبیر سرهنگ علی صیادشیرازی در اعزام اساتید دانشگاه فرماندهی و ستاد (دافوس) به منطقه عملیات و طرح‌ریزی عملیات و استفاده از تجارب آن‌ها و همچنین همکاری بیشتر ارتش و سپاه در جنگ ایران و عراق محسوب می‌شود. نیروهای ایرانی با توان ۱۳۰٬۰۰۰ رزمنده این عملیات در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۱ با رمز «یا علی ابن ابی‌طالب» در محور اهوازخرمشهردشت آزادگان، به فرماندهی مشترک سپاه و ارتش و با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز کردند. این عملیات سه هفته ادامه داشت. نیروهای عراقی منطقه با هدف آغاز عملیات دفاعی از خرمشهر عقب‌نشینی کردند. در اول خرداد ۱۳۶۱ ارتش عراق پاتک بزرگی را برای پس زدن نیروهای ایرانی شروع نمود. با وجود گستردگی این پاتک نیروهای ایرانی توانستند در مقابل آن مقاومت نمایند و سرانجام در سوم خرداد ۱۳۶۱ نیروهای ایرانی خرمشهر را که در روزهای ابتدای جنگ به اشغال ارتش عراق درآمده بود را آزاد نمودند. در هنگام شکست نیروهای عراقی بیش از ۱۹٬۰۰۰ سرباز عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند. ایرانی‌ها همچنین مقادیر قابل توجهی مهمات و ادوات رزمی را به غنیمت گرفتند.


مهم‌ترین اهداف این عملیات عبارت بودند از:

عملیات پیروزمندانه بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر پس از ۵۷۵ روز گردید، ضربه اساسی و تعیین کننده‌ای بر پیکر دشمن وارد ساخت و تمامی معادلات، و ذهنیت هایی را که در مورد توانایی و قابلیت‌های نظامی ایران وجود داشت، تغییر داد. بسیاری از کارشناسان نظامی و تحلیل گران رسانه‌های خارجی، در برابر سرعت عمل و ویژگی‌های عملیاتی نیروهای ایرانی به هنگام فتح خرمشهر، غافلگیر، مبهوت و شگفت زده شدند.


بدون تردید سوم خرداد سالروز آزدسازی خرمشهر، یکی از پررنگ‌ترین و پرافتخارترین روزهای تقویم ایرانیان در سی و چهار سال گذشته بوده است.


]]>
فواید نماز 2018-05-08T07:43:01+01:00 2018-05-08T07:43:01+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/465 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان  درباره نماز صدها آیه و روایت به دست ما رسیده که فواید نماز را که حدود هزار فایده می باشد ذکر کرده اند اما ما برای خوانندگان عزیز که با فلسفه ی نماز آشنا شوند تعدادی از آن علل ظاهری نماز را ذکر می کنیم که عبارتند از : زینت اسلام ، ستون مؤمن ، پشتوانه عظیم در حل مشکلات ، جلسه عاشق با معشوق ، سدی در برابر گناهان ، سلامتی بدن در نماز می باشد.1- زینت اسلام:رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « اِنَّ لکلِّ شیءٍ زینَةٌ و زینةُ الاسلامِ الصلاةُ الخمسِ »  درباره نماز صدها آیه و روایت به دست ما رسیده که فواید نماز را که حدود هزار فایده می باشد ذکر کرده اند اما ما برای خوانندگان عزیز که با فلسفه ی نماز آشنا شوند تعدادی از آن علل ظاهری نماز را ذکر می کنیم که عبارتند از : زینت اسلام ، ستون مؤمن ، پشتوانه عظیم در حل مشکلات ، جلسه عاشق با معشوق ، سدی در برابر گناهان ، سلامتی بدن در نماز می باشد.

1- زینت اسلام:

رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « اِنَّ لکلِّ شیءٍ زینَةٌ و زینةُ الاسلامِ الصلاةُ الخمسِ » براستی برای هر چیزی زینتی است و زینت اسلام نمازهای پنج گانه می باشد.

2- ستون مؤمن:

  رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « لکلِّ شیءٍ رُکنٌ و رکنُ المؤمِنِ الصلاةُ » برای هر چیزی پایه و ستونی است و ستون مؤمن نماز است.

3- پشتوانه عظیم در حل مشکلات:

خداوند سبحان در برابر مشکلاتی که دشمنان اسلام و مشرکین از راه های مختلف برای  رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) به خاطر ابلاغ رسالت ایجاد می کردند در قران سوره مبارکه بقره آیۀ 45 و 153 به مؤمنان می فرماید : « یا أیُها الَّذینَ آمَنوا استَعینوا بالصبرِ و الصلاةِ اِنَّ اللهَ مع الصابرینَ » ای کسانی که ایمان آورده اید ( در برابر مشکلات و حوادث ) از صبر ( روزه ) و نماز کمک بگیرید زیرا خداوند سبحان با صابران است .

امام صادق ( علیه السلام ) فرمودند : « کانَ علیٌّ إذا اَهالَهُ اَمرٌ فَزَعٌ قامَ إلی الصلاةِ ثُمَ تَلاهذِهِ الآیةَ ( واستَعینوا بالصبرِ و الصلاة » هنگامی که مشکل مهمی برای علی علیه السلام پیش میامد به نماز بر می خاست سپس این آیه را تلاوت می فرمود : «   واستَعینوا بالصبرِ و الصلاة »

حضرت علی (علیه السلام ) فرمود : « الذکرُ یُوجِبُ الاِعتِبارَ و یؤمِنُ الاِعسارَ و یُثمِرُ الاِستظهارَ » یاد خداوند سبحان موجب پذیرش پند و ایمنی از سختی است و میوه اش پشتیبان یافتن است.

4- جلسه عاشق با معشوق:

حضرت علی ( علیه السلام ) فرمود : « ذاکرُ اللهِ سُبحانَهُ مُجالِسُهُ » یاد کننده خداوند سبحان همنشین خدا است .

و همچنین آن حضرت  می فرماید : « الذِکرُ مُجالَسَةٌ المَحبُوبِ » یاد خدا و ( نماز ) با دوست ( خداوند ) همنشین بودن است.

5- سدی در برابر گناهان:

خداوند بزرگ می فرماید : « اُتلُ ما اُوحِیَ اِلیکَ مِنَ الکِتابِ و اَقِمِ الصلاةَ اِنَّ الصلاةَ تَنهی عَنِ الفَحشاءِ و المنکَر و لذکرُ اللهِ اَکبرُ  و اللهُ یِعلَمُ ما تَصنَعونَ » آنچه را از کتاب آسمانی ( قرآن ) به تو وحی شده تلاوت کن و نماز را برپا دار که نماز ( انسان را ) از زشتی ها و منکرات باز می دارد و ذکر خدا از آن ( نهی از فحشا و منکر ) هم بالاتر است و خداوند می داند شما چه کارهایی انجام می دهید .

  رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « لا یَزالَ الشیطانُ ذُعراً مِنَ المؤمنِ ما حافَظَ علَی الصلاتِ الخَمسِ لِوَقتِهِنَّ فإذا ضَیَّعَهُنَّ تَجَرَّأَ علیه فَأدخَلَهُ فِی العَظائِمِ » انسان مؤمن تا هنگامی که نمازهای پنجگانه اش را سر وقت می خواند شیطان از او می ترسد ( و نمی تواند او را وسوسه کند ) اما زمانی که نمازش را ضایع نمود ( و اول وقت نخواند ) بر او جرأت پیدا می کند و او را در گناهان بزرگ وارد می کند .  

  رسول خدا ( صَلَّ اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ ) فرمودند : « مَن لم تَنهَهُ صَلاتُهُ عَنِ الفَحشاءِ و المنکر لم یَزِد مِنَ اللهِ الّا بُعداً » کسی که نمازش او را از فحشاء و کارهای زشت منع نکند جزء دوری از خداوند سبحان چیزی دیگر نصیبش نمی شود . امام رضا  ( علیه السلام ) فرمود : « و صَارَ ذالک علیه فی کلِّ یَومٍ و لَیلَةٍ لِئَلّا یَنسَی العَبدُ مُدبِرَهُ و خالِقَهُ فَیَبطُرَ و یَطغَی (یطغا) و لِیَکونَ فی طاعَةِ خالِقِهِ و القِیامِ بَینَ یَدَی رَبِّهِ زاجِراً لَهُ عَنِ المَعاصی و حاجِزاً و مانِعاً عَن اَنواعِ الفَسادِ »

نماز در هر شبانه روز واجب شد تا این که انسان ( عبد ) مدیر و خالقش را فراموش نکند ( تا در ار فراموشی ) سر گردان شود ، و بعد طغیان و ظلم کند . و نیز نماز واجب شد تا بشر مطیع خداوند باشد . و ایستادن در برابر حق تعالی باعث جلو گیری از گناهان می شود ، و سپر و مانع انواع فساد می گردد.

6- سلامتی بدن در نماز:

حضرت علی (علیه السلام ) می فرماید : « قِیامُ اللَّیلِ مُصِحَّةٌ لِلبَدَنِ » نماز شب بدن را سالم می کند .

امام سجاد (علیه السلام ) می فرماید : « و فی مُناجاتِک رَوحی و راحَتی و عِندَکَ دَواءُ عِلَّتی و شِفاءُ غَلَّتی » (خدایا) شادی و راحتی من در مناجات با توست ، دواء بیماریم و شفاء قلب سوزانیم نزد توست .

روح و جسم ارتباط تنگاتنگی با هم دارند . بطوری که شادابی روح ، در طراوت و سلامت جسم ، و خستگی روح در پژمردگی  و بیماری جسم اثر می گذارد. فردی که با نماز و مناجات با خداوند بزرگ اظطراب و دلهره و پریشانی و غصه هایش را از روان خود می زداید، به مراتب بدنش سالمتر از فردی است که در اثر ترک نماز و عشق به دنیا حرص و ولع و غم و غصه تمتم وجودش را فراگرفته است.
لذا با یک نگاه در جامعه می بینیم افرادی که از اعتقاد ضعیف برخوردارند و اهل دعا و نماز و راز و نیاز واقعی نیستند ، به خاطر رسیدن به ظواهر دنیا و تجملات و خود نمایی که از ارمغان فرهنگ غرب است در یک اظطراب عجیبی بسر می برند که این پریشانی و اظطراب باعث شده سراسر وجودشان را غم فراگیرد ، بطوری که برای هر موضوع کوچک دنیای در محل کار و منزل نسبت به یکدیگر حمله ور می شوند و برای تسکین اعصاب و روان ، روانه دکتر اعصاب و روانشناس می شوند . در حالی که دکتر اصلی خداوند بزرگ است ، و نسخه ی شفابخش او برای درمان نماز می باشد. اگر چه اینگونه افراد از ظاهر فریبنده ای و غرور کاذبی برخوردارند ولی حق این است که اینها در اثر عمل نکردن به نسخه شفابخش ، هم روح و هم جسمشان مریض است بر همین اساس حضرت علی ( علیه السلام ) فرمود : « الهَمُّ یُذیبُ الجَسَدَ .» آتش اندوه و غم ، بدن انسان را مانند فلز مذاب ، آب می کند . « الهَمَّ نِصفُ الهِرَمَ »

اثر غم و غصه انسان نیرومند را ناتوان می کند و در جوانی او را نیمه پیر می سازد . « اَفضَلُ مِن صِحَّةِ البَدَنِ تَقوَی القَلبِ » سلامتی روح و قلب ( که به وسیله ی دوری از گناه و توجه به معنویت و عبادت حاصل می شود ) بالاتر از سلامتی بدن است.


نتیجه سخن:

 از آیات و روایات استفاده می شود که : استقامت و نماز انسان را در حل مشکلات پیروز و در برابر حوادث مقاوم می کند ، زیرا نماز ارتباط انسان را قدرت مطلق و خالق هستی برقرار می کند ، و کسی هم با چنین قدرتی ارتباط داشت دیگر ترس ، ناامیدی و خستگی برایش معنا ندارد. 
حجت الاسلام سرمیلی- بخش احکام تبیان
]]>
روز جوان مبارک 2018-04-28T04:58:38+01:00 2018-04-28T04:58:38+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/462 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان ]]> ولادت باسعادت بانوی دوعالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را تبریک و تهنیت عرض مینماییم 2018-03-10T09:36:08+01:00 2018-03-10T09:36:08+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/461 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان تبریک به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها ]]> نکوداشت دکتر علی قائمی 8 اسفند96 2018-02-21T08:12:42+01:00 2018-02-21T08:12:42+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/458 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان ]]> دومین همایش ملی نماز مسجد ولایت در فرهنگ رضوی 2017-12-17T07:40:05+01:00 2017-12-17T07:40:05+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/457 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان ]]> همایش نماز ولایت و مسجد در فرهنگ رضوی تا تاریخ 96/09/01 تمدید شد(صفحه دوم از بروشور) 2017-10-28T09:08:33+01:00 2017-10-28T09:08:33+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/456 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان ]]> توجه توجه ارسال مقالات به پژوهشکده تربیت اسلامی بنیان تا تاریخ 96/09/01 تمدید شد(صفحه اول از بروشور نماز ولایت و مسجد در فرهنگ رضوی) 2017-10-28T09:03:26+01:00 2017-10-28T09:03:26+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/455 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان ]]> مهلت نهایی ارسال مقالات در همایش ملی نماز ولایت و مسجد تا تاریخ 96/09/01 تمدید شد 2017-10-28T09:00:10+01:00 2017-10-28T09:00:10+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/454 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان ]]> **با توجه به استقبال پژوهشگران، مهلت نهایی ارسال مقالات در همایش تا تاریخ 96/09/01 تمدید شد** 2017-10-28T06:01:19+01:00 2017-10-28T06:01:19+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/453 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان با توجه به استقبال پژوهشگران، مهلت نهایی ارسال مقالات به همایش ملی نماز ولایت و مسجد در فرهنگ رضوی تا تاریخ 96/09/01 تمدید شد.علاقه مندان می توانند تا تاریخ فوق مقالات خود رابه آدرس ایمیل پژوهشکده pmbonyan@yahoo.com ارسال نمایند.این تاریخ تمدید نخواهد شد. با توجه به استقبال پژوهشگران، مهلت نهایی ارسال مقالات به همایش ملی نماز ولایت و مسجد در فرهنگ رضوی تا تاریخ 96/09/01 تمدید شد.علاقه مندان می توانند تا تاریخ فوق مقالات خود رابه آدرس ایمیل پژوهشکده pmbonyan@yahoo.com ارسال نمایند.
این تاریخ تمدید نخواهد شد.

]]>
نشست شورای پژوهشی پزوهشکده 2017-09-16T08:58:22+01:00 2017-09-16T08:58:22+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/452 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان نشست شورای پژوهشی پژوهشکده با حضور میهمانان ارجمند آقایان دکتر سعیدی و دکتر رجائی پیرامون فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در دست اقدام، در تاریخ سه شنبه 96/6/14 در اتاق جلسات پژوهشکده برگزار گردید. نشست شورای پژوهشی پژوهشکده با حضور میهمانان ارجمند آقایان دکتر سعیدی و دکتر رجائی پیرامون فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی در دست اقدام، در تاریخ سه شنبه 96/6/14 در اتاق جلسات پژوهشکده برگزار گردید.]]>
جلسه با سازمان بسیج اساتید استان خراسان رضوی 2017-09-16T08:57:37+01:00 2017-09-16T08:57:37+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/451 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان جلسه پژوهشکده بنیان و سازمان بسیج اساتید استان پیرامون تعاملات علمی پژوهشی و همایش ملی نماز، ولایت و مسجد در فرهنگ رضوی، دوشنبه 96/6/13 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید و در خصوص فعالیت های تحقیقاتی و کمیته علمی همایش ملی نماز در فرهنگ رضوی هم اندیشی برگزار شد. جلسه پژوهشکده بنیان و سازمان بسیج اساتید استان پیرامون تعاملات علمی پژوهشی و همایش ملی نماز، ولایت و مسجد در فرهنگ رضوی، دوشنبه 96/6/13 در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید و در خصوص فعالیت های تحقیقاتی و کمیته علمی همایش ملی نماز در فرهنگ رضوی هم اندیشی برگزار شد.


]]>
جلسه هم افزایی علمی و پژوهشی با بنیاد پژوهشهای آستان قدس-گروه اخلاق و تربیت 2017-09-16T08:56:39+01:00 2017-09-16T08:56:39+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/450 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان جلسه هم افزایی علمی و پژوهشی با بنیاد پژوهشهای آستان قدس-گروه اخلاق و تربیت    درتاریخ دوشنبه 96/06/06 جلسه ی هم افزایی علمی و پژوهشی فی مابین پژوهشکده بنیان و مدیر گروه اخلاق و تربیت بنیاد پژوهشهای آستان قدس حجت الاسلام وطن دوست برگزار گردید و مقرر شد در خصوص برگزاری پروژه های اخلاقی و تربیتی کاربردی هم افزایی و همکاری علمی پژوهشی داشته باشند. جلسه هم افزایی علمی و پژوهشی با بنیاد پژوهشهای آستان قدس-گروه اخلاق و تربیت

    درتاریخ دوشنبه 96/06/06 جلسه ی هم افزایی علمی و پژوهشی فی مابین پژوهشکده بنیان و مدیر گروه اخلاق و تربیت بنیاد پژوهشهای آستان قدس حجت الاسلام وطن دوست برگزار گردید و مقرر شد در خصوص برگزاری پروژه های اخلاقی و تربیتی کاربردی هم افزایی و همکاری علمی پژوهشی داشته باشند.
]]>
جلسه هم افزایی و هم اندیشی با ریاست پلیس امنیت اخلاقی ناجا خراسان رضوی 2017-09-16T08:55:53+01:00 2017-09-16T08:55:53+01:00 tag:http://virtualinstitute.ir/post/449 پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان جلسه هم افزایی و هم اندیشی با ریاست پلیس امنیت اخلاقی ناجا خراسان رضوی   در تاریخ چهارشنبه 1/6/96 جلسه همکاری و تعاملات علمی و کاربردی فی مابین پژوهشکده بنیان و پلیس امنیت اخلاقی ناجا خراسان رضوی برگزار گردید و مقرر گردید در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی همکاریهای علمی، پژوهشی بین این دستگاه برقرار شود. جلسه هم افزایی و هم اندیشی با ریاست پلیس امنیت اخلاقی ناجا خراسان رضوی

   در تاریخ چهارشنبه 1/6/96 جلسه همکاری و تعاملات علمی و کاربردی فی مابین پژوهشکده بنیان و پلیس امنیت اخلاقی ناجا خراسان رضوی برگزار گردید و مقرر گردید در خصوص کاهش آسیب های اجتماعی همکاریهای علمی، پژوهشی بین این دستگاه برقرار شود.

]]>