تبلیغات
پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان - مطالب تیر 1391

پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان

اندیشکده بسیج استان خراسان رضوی  

اندیشکده بسیج استان خراسان رضوی روز شنبه مورخ 31 تیرماه 1391 همزمان با اولین روز ماه مبارک رمضان به همت معاونت تربیت و آموزش بسیج سپاه امام رضا (ع) افتتاح گردید.

از اهداف این اندیشکده بررسی آسیب های تربیتی در حوزه جوانان و تهیه موتون آموزشی نظام جامع تربیتی بسیج ( طرح صالحین ) می باشد.

 سردار سرتیپ دوم پاسدار غلامرضا احمدی

اندیشکده بسیج استان خراسان رضوی مزین به نام «شهید سید اسماعیل موسوی» با حضور سردار  احمدی، فرمانده سپاه امام رضا (ع) ؛ وحید موسویان، مدیر کل امور اجتماعی و سازمان های مردم نهاد؛ خانواده شهید سید اسماعیل موسوی و سایر مسئولان اقشار مختلف بسیج افتتاح شد.

در این افتتاحیه ،سردار سرتیپ دوم پاسدار غلامرضا احمدی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «جنگ نرم یک تهدید در عرصه تقابل با انقلاب اسلامی است» گفت: جنگ نرم پس از ناکامی دشمن در هشت سال دفاع مقدس مطرح شده است كه در این بین، بسیج و سپاه به عنوان مجموعه‌ای که وظیفه نخست آن پاسداری از انقلاب اسلامی است موظف است تا در عرصه جنگ نرم، ابزار و امکانات لازم را فراهم‌کند.

وی افزود:به همین منظور از زمان تشکیل طرح شجره طیبه صالحین، فکر ایجاد اندیشکده بسیج با هدف تولید اندیشه و در جهت توانمند‌سازی بسیجیان در منطقه به وجود آمد.

سردار سرتیپ دوم پاسدار غلامرضا احمدی درباره میزان بودجه اختصاص داده شده به این مرکز گفت: این مرکز با اختصاص بخشی از بودجه طرح شجره طیبه صالحین به فعالیت می پردازد و در واقع بودجه ای که در سالیان گذشته در بخش جنگ سخت هزینه می شد، امروز جای خود را به جنگ نرم داده است.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) همچنین در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر راهکار های این مرکز در مقابله با برخی جریانات داخلی گفت: ما بنا نداریم تا خانواده بزرگ سپاه را در حد یک جریان سیاسی ،فرهنگی و یا اجتماعی تنزل دهیم بلکه وظیفه ما واکسینه کردن مخاطبین در برابر آسیبها است.

وی افزود: همچنین لازم به ذکر است که ما به عنوان یک نهاد نظامی، جهت تقابل در برابر برخی جریانات که به دنبال حریف اند تا جنگ سیاسی به راه بیندازند محدودیت هایی هم داریم.

سید وحید موسویان، مدیرکل امور اجتماعی وسازمان های مردم نهاد در مراسم افتتاح این اندیشکده با اشاره به لزوم وجود چنین اندیشکده هایی در سطح بسیج تصریح كرد: مطالبات رهبری را باید به بسته های فکر و نرم افزاری تبدیل کرد، ایجاد این مرکز تولید اندیشه شروع مناسبی برای عمق بخشیدن به این کار است.

وی تاکید کرد: شروع این حرکت سخت است و به تعبیر امام صادق (ع) باقی ماندن بر عمل از خود انجام عمل سخت تر است؛ لذا ادامه این حرکت که ادامه راه شهدا و نگه داشتن انقلاب اسلامی می باشد، سخت تر است.

موسویان گفت: این مرکز باید  همه اقشار بسیج و مردم را تغذیه فکری بکند تا همه از دستاورد های آن بهره مند شوند.

لازم به ذکر است، این اندیشکده به تاسی از مرکز تولید اندیشه بسیج که در قم در حال فعالیت است، برای اولین بار در استان خراسان رضوی راه اندازی شده است.

همچنین رئیس اندیشکده بسیج سپاه امام رضا علیه السلام گفت: راه‌اندازی اندیشکده بسیج گام عملی برای مقابله با جنگ نرم دشمنان باشد.

حجت‌الاسلام‌ جعفر مرادی در مراسم افتتاح اندیشکده بسیج در مشهد اظهار کرد: جنگ نرم دارای تعاریف خاصی است و از سال 2004 میلادی در دایره واژگان سیاسی غرب قرار گرفت و آنها از طریق ترفندهای جنگ نرم به‌دنبال آن هستند که جذابیت‌های کاذبی را به سایر کشورها القا کنند.

رئیس اندیشکده بسیج سپاه امام رضا علیه السلام افزود: هدف اصلی کشورهای استعماری در جنگ نرم این است که روش‌های زندگی خود را به سایر کشورها دیکته کنند و آنها را از آسیب‌های تربیتی خود بی‌نصیب نگذارند و در واقع همین آسیب‌های تربیتی نسبت به تاراج ثروت‌های عمومی، برای آنها در اولویت است.

مرادی گفت: اندیشکده بسیج سپاه امام رضا علیه السلام استان خراسان‌رضوی بعد از اندیشکده بسیج قم دومین اندیشکده از نوع خود در کشور است.

رئیس اندیشکده بسیج سپاه امام رضا علیه السلام یادآور شد: این اندیشکده در قالب بخش‌های پیام‌های مکتوب، فضای سایبری و دیجیتال، استفاده از ظرفیت پیامک تلفن همراه، برگزاری کلاس‌های دانش‌افزایی و عرصه‌های مهارت و دانش‌افزایی از اندیشه و افکار بسیجیان برای مقابله با جنگ نرم نهایت استفاده را می‌کند.

مرادی ادامه داد: برای این منظور ابتدا لازم است برنامه‌های مناسبی با همفکری اساتید مدون شود و سپس برای اجرایی کردن آنها نیز از دریچه این اندیشکده تلاش کنیم.

وی اضافه کرد: اندیشکده بسیج پاتوقی برای فعالیت اساتید و دانشجویان بسیجی است و تلاش داریم تا با انتظام‌ بخشی به دغدغه دلسوزان انقلاب اسلامی ایران، با آسیب‌های تربیتی و فرهنگی کشورهای غربی در عرصه جنگ نرم مقابله کنیم.

اندیشکده بسیج خراسان رضوی آسیب‌های ورود زندگی غربی به جامعه را رصد می‌کند

مسئول اندیشکده بسیح استان خراسان رضوی با بیان اینکه غرب قبل از تاراج ثروت و امنیت یک کشور، زندگی غیردینی و غربی را وارد آن می‌کند، گفت: اندیشکده بسیج استان آسیب‌های ورود زندگی غربی به جامعه را رصد می‌کند.

وی در ادامه در تعریف درست جنگ نرم بیان داشت: امروز  غالبا جنگ نرم به دنبال القای جذابیت های زندگی غربی است، زندگی که ناشی از خودبرتر بینی فرهنگ غرب می باشد.

مسئول اندیشکده بسیج خراسان رضوی با بیان اینکه زندگی غربی منشا آسیب های فراوانی در جامعه است، خاطرنشان کرد: بسیاری از مردم بویژه جوانان مجذوب این القائات زندگی غربی شده اند، غرب قبل از آن که ثروت و امنیت یک کشور را به تاراج ببرد، زندگی غربی و غیر دینی را وارد آن کشور می کند.

مرادیان تاکید کرد: آسیب های این زندگی غربی و غیر دینی که وارد جامعه ما شده است باید در جایی رصد و ثبت شود، اندیشکده بسیج مکانی خواهد بود که فرهیختگان دانشگاهی و حوزوی تلاش دارند با نظم و انسجام، این آسیب ها را رصد کنند و راه حل های مناسب را متناسب با فضای خراسان ارائه دهند.

وی افزود: هدف ابتدایی ما جامعه 1.5میلیونی بسیج استان خراسان رضوی است و درگام بعدی خراسان بزرگ و در نهایت کل کشور از تولیدات اندیشکده بسیج بهره خواهند برد.

مسئول اندیشکده بسیج سه گام را برای رسیدن به این مهم برشمرد و تصریح کرد: گام اول رصد آسیب های تربیتی این زندگی است و در مرحله بعد برنامه های کاربردی طراحی می شود و در نهایت تمام تلاشمان را انجام خواهیم داد که این برنامه ها را به خوبی اجرا کنیم.

مرادیان با اشاره به سه مقوله تربیت، معرفت و بصیرت سیاسی به عنوان پارامترهای این اندیشکده گفت: لازمه نهادینه سازی تربیت و تبدیل افکار به رفتار، معرفت است و در کنار آن بصیرت سیاسی نیز در فتنه ها ضروری می باشد.

وی در خصوص قالب های فعالیت های این اندیشکده گفت: نشر پیام های مکتوب، فضای سایبر و دیجیتال و بهره گیری از تلفن همراه از جمله قالب های برنامه های این اندیشکده در ابتدای راه خواهد بود.

مسئول اندیشکده بسیج افزود: کلاس های معرفت افزایی با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه برای بسیجیان برگزار خواهد شد تا آنان را در برابر گروه های و افکار انحرافی واکسینه کند و نگاه ولایی شان را ارتقا بخشد.

مرادی در پایان تاکید کرد: طی یک برنامه پنج ساله، نظام فکری منسجمی در اقشار مختلف بسیج برای سرگروه ها، مربیان و سرمربیان حلقه های معرفتی ایجاد خواهد شد.

مرادی گفت: جنگ نرم کارزاری است که رقیب در آن با القای جذابیت در جبهه خودی، پیاده نظام دشمن را مجذوب و دلباخته خود می کند.

وی افزود: در این کارزار دشمن به ویژه در بخش تربیت وارد شده است و در این باره اندیشکده بسیج نیز به عنوان مرکزی جهت هم اندیشی اساتید حوزه و دانشگاه تلاش دارد تا به دغدغه های دلسوزان انقلاب در عرصه های تربیتی ،معرفتی وبصیرتی نظم و التزام ببخشد و با استفاده از مدل های بومی استان، ابتدا جامعه یک ونیم میلیونی بسیجیان استان، در ادامه مردم خراسان و با توجه به معرفی مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران، در آینده کل کشور را تحت تاثیر خود قرار دهیم.

وی در بیان فعالیت های این مرکز، گفت: بر اساس یک تقسیم بندی کلی، فعالیت های این اندیشکده در سه حوزه تربیت ، معرفت و بصیرت سیاسی معطوف می شود و این فعالیت ها در قالب فعالیت های نوشتاری، استفاده از فضای سایبری و رسانه های دیجیتالی ،استفاده از سامانه پیام کوتاه ، ابزار های تلفن همراه و همچنین به زودی انتشار نشریه در دست اقدام است.

مرادی در ادامه به بیان اهداف پنج ساله این اندیشکده پرداخت و در این باره اظهار کرد:از اهداف ما ،ابتدا واکسینه کردن بسیجیان در برابر آسیب های تربیتی ناشی از فعالیت های گروه های منحرف و مخرب تربیت اسلامی و ارتقا نگاه ولایی و ولایتمداری بسیجیان ، تحکیم باورهای اعتقادی آنان ونیز ایجاد نظم بین بسیجیان و هادیان فکری آن ها است.

وی در پایان جلسه، عنوان کرد: ما همین جا اعلام می کنیم که پذیرای فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی هستیم و تلاش ما بر این است تا بستری جهت اجرائی شدن افکار آنان فراهم کنیم.

لازم به ذکر است، اندیشکده بسیج خراسان رضوی به تاسی از مرکز تولید اندیشه بسیح در قم، در مشهد راه اندازی شده است.

روابط عمومی پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان

اللهم رب شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن هدی لناس وبینات من الهدی والفرقان  

اللهم رب شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن هدی لناس وبینات من الهدی والفرقان

اللهم رب شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن هدی لناس وبینات من الهدی والفرقان

اللهم رب شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن هدی لناس وبینات من الهدی والفرقان

اللهم رب شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن هدی لناس وبینات من الهدی والفرقان

اللهم رب شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن هدی لناس و بینات من الهدی والفرقان

رمضان ماه تقوا، معرفت، تلاوت كلام ا...، خودسازی، صله رحم، اطعام، توبه و استغفار، نیكو ساختن اخلاق، رد مظالم و ادای حقوق مردم است، ماه میهمانی خدا. در ماه مبارك رمضان، لیلة القدر نقطه عطف مهمی است. در این شب، حقیقت قرآن بر قلب پیامبر(ص) فرود آمده است؛ یعنی خداوند متعال با بشر سخن گفته و برای او پیام فرستاده است. پس رمضان ماه گشوده شدن دریچه غیب به جهان طبیعت و نزول باران رحمت قرآنی است. شایسته است لیلة القدر را در رمضان جستجو نموده و با نیایش و تأمل و تفكر و معرفت و توبه احیا كنیم و بدین صورت، سرنوشت معنوی و روحی و اخلاقی خوبی برای خویش از خدا بخواهیم.

بنابراین، در تقویم تربیتی اسلام، رمضان برجستگی و اهمیت خاصی دارد.

اثرات بهداشتی و درمانی روزه:

بدون تردید در طب امروز و طب قدیم، اثر معجزه آسای امساك در درمان انواع بیماری‏های جسمانی و روانی به اثبات رسیده است. عامل بسیاری از بیماری‏های جسمانی، زیاده روی در خوردن غذاهای مختلف است.

پیامبر خدا(صلی الله علیه وآله) فرمود: «المعدة بیت كل داء و الحمئة رأس كل دوا» ؛ «معده مركز و خانه هر دردی است و پرهیز و اجتناب (از غذاهای نامناسب و زیادخوری) اساس و رأس هر داروی شفا بخش است».بحارالانوار، ج 14، ص

همان‏طور كه منشأ بسیاری از بیماری‏های روانی، افكار غلط، سوء ظن، گناه و شناخت غیر معقول و غیر منطقی است و روزه هم در خوردن و آشامیدن برنامه‏ای خاص را ارائه می‏دهد و با ایجاد محدودیت هایی، معده و دستگاه گوارشی را تقویت می‏كند و هم با كنترل افكار، اجتناب از گناه روان انسان را از آلودگی‏ها باز می‏دارد.

به عبارت دیگر روزه زباله‏ها و مواد اضافی و جذب نشده بدن را می‏سوزاند و در واقع بدن را «خانه تكانی» می‏كند و روح را با تلاوت قرآن و خواندن ادعیه ویژه تقویت می‏كند و خلاصه اینكه با روزه، سلامتی جسمانی و روانی انسان تضمین می‏شود و بر همین اساس پیامبر اسلام(صلی الله علیه وآله) فرمود: «صوموا تصحوا»؛ «روزه بگیرید تا سالم شوید»همان، ص 255.

«روزه» یکی از برنامه های تربیتی و تکامل دهنده انسان و ضامن سعادت دنیا و آخرت و سلامت جسم و روح آدمی است. روزه رمز تقوا و پرهیزکاری ؛ تهذیب نفس و پالایش درون؛ تمرین صبر، خودداری و ایستادگی در برابر تمایلات اهریمنی نفس سرکش؛ و مبارزه با شیطان است.

روزه مکتب انسان ساز، آرامش دهنده روح و روان، تربیت دهنده نیروهای درونی، و زیبا کننده چهره شخصیت انسان در پرتو وصل به نیروی لایزال الهی است و جان انسان را در مسیر نسیم های رحمت الهی قرار می دهد.

روزه خانه تکانی دل از گناه و آلودگی، صفای باطن، و شکوفا کننده نهال ایمان در بوستان جان است. باید آن را یک موهبت الهی دانست که اثراتش در رشد و بالندگی، تربیت روح، اصلاح رفتار و اعتلای بهداشت روانی وصف ناشدنی است. آنچه پیش رو دارید، تنها بخشی از آثار و فواید تربیتی شگفت انگیز روزه است، که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

دست یابی به ملکه تقوا

مهمترین فایده و اثر روزه که قرآن کریم به آن تصریح دارد، «تقوا» و پرهیزکاری است.

چنانکه می فرماید: « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُتِبَ عَلَیْکُمُ الصِّیَامُ کَمَا کُتِبَ عَلَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِکُمْ لَعَلَّکُمْ تَتَّقُونَ . ای کسانی که ایمان آورده اید، روزه بر شما واجب شد، همانگونه که بر آنها که پیش از شما بودند واجب شد، باشد که تقوا پیشه کنید.»

تقوا حالت، ملکه و صفت ثابتی است که آدمی را از کمین گاه های شیطان و نفس اماره می رهاند و از آلودگی به گناهان و رذایل اخلاقی بازمی دارد. در واقع تقوا برای انسان به حصار و سپری می ماند که از حملات وسوسه های شیطانی و کشش ها و تمایلات نفسانی در امان می دارد. از این رو است که قرآن کریم ما را در آیات زیادی به این گوهر گرانبها توصیه می کند:« فاتقوا الله مااستطعتم؛ تا می توانید تقوای الهی پیشه کنید.»

تقوا سرآمد همه خصلت های اخلاقی «التقی رئیس الاخلاق»؛ سرچشمه همه کارها و نیکی ها، و کنترل کننده و رهنمون کننده افکار و رفتارهای انسانی است. چنانکه پیامبر اعظم (صلی الله علیه وآله) می فرماید:«علیک بتقوی الله، فانه راس الامر کله؛ بر تو باد تقوای الهی، چرا که سرچشمه همه چیز است.»

علامه طباطبایی در مورد فایده و ضرورت تقوا می گوید:«داشتن تقوا چیزی است که کسی در آن شک ندارد، چرا که هر انسانی با فطرت خود درک می کند، که اگر بخواهد به عالم پاکی و بلندی متصل شود، و به مقام بلند کمال و روحانیت ارتقاء یابد، اولین چیزی که لازم است بدان ملتزم شود این است که از افسار گسیختگی خود جلوگیری کند، و بدون هیچ قید و شرطی سرگرم لذت های جسمی و شهوات بدنی نباشد، و خود را بزرگتر از آن بداند که زندگی مادی را هدف بپندارد. و سخن کوتاه آنکه از هر چیزی که او را از پروردگار تبارک و تعالی مشغول سازد، بپرهیزد.»

تقوا پلکان بزرگ تکامل است؛ و هدف از انجام همه عبادات- همچون روزه- صعود به قله بلند واستوار این ارزش بزرگ الهی می باشد. این گوهر کمیاب چیزی نیست که به راحتی به دست آید، بلکه باید برای کسب آن رنج کشید؛ ازگناهان خویشتن داری کرد؛ دائم با تمایلات نفسانی نبرد نمود؛ و یک لحظه از وسوسه های شیطانی غفلت ننمود. ( خلیلی )

روابط عمومی پ‍ژوهشكده مجازی تربیت اسلامی بنیان

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان خوش آمدید

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما آیا نظام آموزش و پرورش كشور در حوزه تربیت اسلامی موفق بوده است ؟ • فهرست مطالب پ‍ژوهشكده بنیان

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :