پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان

سه شنبه 17 مرداد 1391

شب قدر و تربیت اسلامی

پژوهشکده مجازی بنیان : پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان   موضوع: مناسبت ها، 

شب قدر و پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان

با گرامیداشت شب قدر، شب دعا و ندبه و شب نزول رحمت عام و كرم خداوندى و ایام ضربت خوردن و شهادت حضرت امام علی مرتضی (ع) را به شیعیان و پیروان ولایت تسلیت عرض می نماییم

فرصت را غنیمت شمریم

شب قدر و تربیت اسلامی 

شب قدر و تربیت اسلامی

شب قدر و تربیت اسلامی

شب قدر و تربیت اسلامی

شب قدر و تربیت اسلامی

شب قدر و تربیت اسلامی

شب قدر و تربیت اسلامی

شب قدر و تربیت اسلامی

شب قدر و تربیت اسلامی

با گرامیداشت لیالی قدر و عرض تسلیت ایام ضربت خوردن و شهادت مولی الموحدین علی علیه السلام در این نوشتار ضمن اشاره به فضلیت شب قدر به آثار تربیتی شب قدر در اعمال و رفتار انسان پرداخته می شود.به امید این که توفیق و لیاقت دریافت فضلیت این شبها و توفیق رهروی شهید شب قدر ،آن همای رحمت و تدبر وتعمق در آرمان آن بزرگوار را کسب نمائیم.

شب قدر واژه‌ای قرآنی است. این شب در قرآن، در سوره قدر، با صفت «مبارکه» یاد شده و بهتر از هزار ماه دانسته شده است ."انا انزلنه فی لیله مبارکه، لیله القدر خیر من الف شهر "

ما قرآن را در شب مبارک فرو فرستادیم. شب قدر از هزار ماه برتر است. در شب قدر، همه امورات عالم اندازه‌گیری می‌شود و به تصویب حجت خدا در هر زمان می‌رسد. دقیقاً معلوم نیست شب قدر کدام شب است؛ گروهی آن را در طول سال محتمل می‌دانند و گروهی در ماه رمضان، گروهی یکی از 12 شب آخر این ماه و گروهی یکی از شب‌های بیست و یکم، بیست و سوم و نوزدهم ماه رمضان را شب قدر می‌دانند. نیز عموماً شب بیست و سوم را شب قدر می‌دانند. این شب دارای اعمال فراوانی است که در کتب دعایی مذکور است. خوابیدن در شب قدر مذموم و شب‌زنده‌داری در آن مستحب است. بنا بر روایات، روز قدر هم به اندازه شب قدر ارجمند است. دعا و استغفار در شب قدر، وظیفه دانسته شده است و رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم بر دعا در آن و طلب عافیت از خداوند تأکید فرموده است. شب قدر از شب‌های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید از آن به بزرگی یاد کرده و سوره‌ای نیز به نام «سوره قدر» نازل فرموده است. در تمام سال، شبی به خوبی و فضیلت شب قدر نمی‌رسد. این شب شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است.

عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان‌ها و روزی‌ها، عمرها و امور دیگر مشخص می‌شود.

ملائکه در این شب بر زمین فرود می‌آیند، نزد امام زمان علیه السلام می‌روند و آنچه را برای بندگان مقدر شده بر ایشان عرضه می‌دارند.

شب‌زنده‌داری و تلاوت قرآن و مناجات و عبادت در این شب، بسیار توصیه و تأکید شده است. كسانى كه اهل دعا و راز و نیاز و اهل شب قدرهستند، نقش خویش را در شب قدر به خوبى دریافته اند. گاهى این حالات آن چنان ژرف و تاثیرگذار است كه تا شب قدر آینده و بلكه تا آخر عمر، در همه افكار، اخلاق، كردار و رفتار شخص رخنه كرده و آن را در یك خط و سیر معنوى قرار مى دهد. دیگرانى هم كه به این حد از معنویت راه پیدا نمى كنند، به فراخور حال خود از مجالس و محافل و شب زنده داریهای شب قدر بهره بردارى كرده و فیض معنوى مى برند. ریشه اصلى این دگرگونى ها و حالات، به خود افراد بر مى گردد و اینكه تا چه حد خود را آماده بهره بردارى از بركات شب قدر و فضیلت هاى آن كرده باشند. اگر معنویاتى كه در شب قدر نصیب انسان شده و در زندگى آن ها تحولى آفریده، هیچ ارتباطى با آنان نداشته باشد و تنها به خدا و فرشتگان و نویسندگان مربوط باشد كه هر چه بخواهند، براى هر كس بدون ملاحظه حالاتش تقدیر كنند در این صورت مقتضاى حكمت و مصلحت این است كه یا به هیچ كس هیچ ندهند و یا آنچه مى دهند، به همه یكسان و على السویه بدهند؛ در حالى كه ما مى دانیم همه بركات خداوندى در شب قدر براى بندگان سرازیر مى گردد و با اختلاف و تفاوت به آنان داده مى شود؛ پس نتیجه مى گیریم تنها دلیل این تفاوت، كارها و اعمال و میزان تلاش خود بندگان است و بس. نتیجه اینكه یكى از راه هاى رسیدن به اینكه آیا افراد در مقدرات منتخب قدر، صاحب نقش هستند یا نه، این است كه ببینیم چه اندازه دگرگونى در همین شب با بركت در آنان ایجاد گشته است

مى دانیم كه دعاهاى شب قدر، از طولانى ترین و پر محتواترین دعاهاست؛ دعاهایى مانند جوشن كبیر، ابوحمزه ثمالى و امثال آنها، كه اگر با حال و توجه خوانده شود، مایه انقلاب و دگرگونى روحى است، ادعیه اى كه انسان را با دریایى از معارف آشنا مى كند. انسان با خواندن دعا از یك طرف، با یاد آورى لطف، گذشت، كرم، رحمت و بخشش بى پایان خداى مهربان او را در كنار و دستگیر خویش مى بیند و نور امید در دلش مى درخشد و از دیگر سو، با یاد آوردن سختى هاى جان كندن، تنگى و فشار قبر، گرفتارىهاى عالم برزخ، حساب و كتاب فرداى قیامت، شعله هاى دردناك و سوزان دوزخ و حسابرسى دقیق در صحراى محشر، تمام وجودش، سرشار از ترس و نگرانى گردیده و آنچه عیش و نوش است فراموش كرده و گذشته خود و آنچه بوده و كرده است را با آنچه باید باشد مى سنجد و زیانى كه در گذشته متوجه وى شده است را در مى یابد و علاوه بر شك و تردیدى كه نسبت به راه و روش نا مطلوب خویش پیدا مى كند، ندامت سراسر وجودش را پر كرده و تصمیمى سرنوشت ساز مى گیرد و مسیر زندگى اش را دگرگون مى كند. اگر هم به این مرحله نرسد، لااقل بر كردار خود بیشتر مواظبت خواهد داشت؛ زیرا بیم و امیدى كه دستاورد شب قدر است در مراحل زندگى به یارىاش مى شتابد. در مقابل، اگر كسى از دعا رو برگرداند و شب قدر را هم به غفلت سپرى كند، در همان جمود و غفلت، زندگى را به پایان خواهد برد و سرنوشتى شقاوت بار در انتظارش مى باشد. از گفتار فوق، این نتیجه به دست می آید كه در واقع خود انسان وارد مسیر سرنوشت خویش گشته و آن را تغییر مى دهد. گاهى براى پیمودن مسیر مقدرات، بر بال دعا و گاه بر بال عمل مى نشیند؛ گر چه دعا هم نوعى عمل محسوب مى شود. بنابراین، دعا در شب هاى قدر كه یك كار اختیارى است منشا اثر است و در سرنوشت افراد دخالت دارد؛ به همین دلیل به آن سفارش اكید شده است. علاوه بر سفارش شفاهى بزرگان دین و علماى اسلام به خواندن دعاها در طول سال، در شب هاى قدر تاكید بیشترى بر این امر شده است؛ پس حتما منشا اثر است وگرنه كار لغو و بیهوده از بزرگان سر نمى زند.

در چنین شرایطی به‌آسودگی خفتن، یا به خوش‌خیالی سركردن، جز غرق شدن در تاریك اندیشی و میدان دادن به روابط ظالمانه نتیجه‌ای نخواهد داد. اما در همین شب، یا در همین دورانِ ظلمت، اندیشیدن به روشنایی و دعوت از نور تا به میان ما بیاید، می‌تواند سبب آن شود تا معجزه‌ای انسانی به وقوع پیوندد و اندك اندك روشنایی در دل این ظلمت پدید آید وبه این گونه است كه تولد روشنایی ، وشب قدر، همه معنای مثبت خود را باز می‌یابند. با این رویكرد، روشنایی و دانایی در صورتی واقع خواهد شد كه ما آدم‌ها نه به سبب ارج‌نهادن به شب و تاریكی، بلكه برای پدید آمدن روشنایی، بیداری وهوشیاری را پیشه كنیم.در تعبیری دیگر، تاریك اندیشی، پنهان‌كاری، دروغ، روابط ظالمانه اجتماعی و شرارت‌های پیدا وپنهان، چیزهایی نیستند كه به‌خودی خود از میان بروند. این شب را جز با روشناییِ خرد و خورشیدِ آگاهی نمی‌توان درهم شكست. در تعبیر قرآنی، شبِ احیا به عنوان شبِ قدر نامیده شده است. «قدر » یعنی اندازه و در تعبیرقرآنی آن می تواند به معنای اندازه وتوانی باشد كه در یك آدم، دریك جامعه و در یك ملت، به‌گونه ای بالقوه تعبیه شده است. خواه ما آدم ها از قدر خود آگاه باشیم یانباشیم. «تقدیر» نیز به معنای اندازه‌گذاری و برنامه‌ریزیِ متناسب با اندازه‌و توانی است كه در ما تعبیه است. این برنامه ریزی برای فرجامی است كه خود آن را رقم می‌زنیم. اما هنگامی كه ماآدم‌ها به این توان واندازه‌ای كه در خود تعبیه داریم آگاه نباشیم، و تا هنگامی كه در تیرگی‌ها بی هیچ دانشی از قدر خویش، دست وپا می‌زنیم، از تقدیر خویش و تعیین فرجام خود نیز ناتوان هستیم. شاید به همین جهت باشد كه یك شبِ قدر بهتر از هزار ماه توصیف شده است.اگر قرار باشد از توان واستعدادهای خود بی‌خبر باشیم، اگر روشنایی ونوری نباشد ونتوانیم خود را وفرجام خود را رقم بزنیم، اگر اندیشه‌هامان در مواجهه با اكنون و آینده هیچ افق روشنی پدید نیاورد، و اگر قرار باشد روز به روز‌ در تاریكی و ابهام بیشتری فرو رویم و اگر میدان را همچنان به متولیانِ تاریكی واگذاریم و به‌هزار بهانه واما و اگر، یا به تظاهر وترس، خاموشی وتاریكی را بپذیریم، پس به‌چه كار می‌آید این مضامینِ كهن؟ چه حاصلی خواهیم داشت از این همه دویدن و تلاش كردن برای زنده ماندن؟ و چه تفاوتی خواهد بود میان ما كه قدر خود را نمی‌دانیم با ابزارهایی كه مورد استفاده این وآن قرار می‌گیرد؟ یا چه تفاوتی خواهد بود میان ما و اسب‌هایی كه به ارابه فرمانروایان می‌بستند؟

پس امید است قدر این شبهای قدر را دانسته و با برنامه ریزی تربیتی، اخلاقی و اجتماعی صحیح آن را به سلام و امنیت تبدیل نمائیم که خداوند منان در ویژگی این شب می فرماید. «سلام هی حتی مطلع الفجر.»(قدر 5) کلمه سلام و سلامت ‌به معنای عاری بودن از آفات ظاهری و باطنی است و جمله «سلام هی»‌ اشاره به این مطلب دارد که عنایت الهی تعلق گرفته است‌ به اینکه رحمتش شامل همه آن بندگان بشود که به سوی او روی می‌آورند و نیز به اینکه در خصوص شب قدر باب عذابش بسته باشد.لازمه این کار این است تصمیم بگیریم آنگونه باشیم که خداوند میخواهد و کید شیاطین را از زندگی خویش دور نمائیم .بدین منظور شایسته است:

1- خداوند را همیشه در اعمال خود شاهد و ناظر بدانیم .

2- اخلاص را سرلوحه اعمال خود قرار دهیم.

3- تقوی الهی را در خویشتن خویش ایجاد و تقویت نمائیم.

4- نفاق و دورویی را از خود دور کنیم.

5- دروغ و پنهان کاری را از زندگی خود حذف کنیم.

6- با جهالت و تاریک اندیشی مبارزه نمائیم.

7- غرور،تکبر و منیت را با احساس ذلت و خواری در مقابل خداوند از بین ببریم.

8- با روابط ظالمانه اجتماعی و شرارت‌های پیدا وپنهان مبارزه نمائیم.

وهزاران نکته اخلاقی و تربیتی دیگر........................

به طوری که این لیاقت و شایستگی را پیدا کنیم که مخاطب سلام ملائکه در این شبها قرار بگیریم.وبتوانیم این حال و هوا را در طول سال حفظ نمائیم.به این امید و با التماس دعا

یادداشتی از کریم سعید شعبانلو به نقل از طنین تربیت

 روابط عمومی پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان

موضوعات

به گالری تصاویر دیدنی پژوهشکده مجازی تربیت اسلامی بنیان خوش آمدید

آرشیو سایت

نظرسنجی

  به نظر شما آیا نظام آموزش و پرورش كشور در حوزه تربیت اسلامی موفق بوده است ؟ • فهرست مطالب پ‍ژوهشكده بنیان

آمار وب سایت

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • بازدید ماه آینده :
 • تعداد کل اخبار :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic